Nowe malowanie autobusĂłw

Moderatorzy: JacekM, Dantte

Awatar użytkownika
Bernard
(MANiak3333)
Posty: 10808
Rejestracja: 09 sie 2006, 21:15
Lokalizacja: Legionowo/Rembertów

Post autor: Bernard » 17 sie 2008, 23:20

Obrazek
Życie Warszawy pisze:Autobusy w żółto-czerwoną falę malowane

Miejskie autobusy mają być pomalowane w nowe wzory i mieć widoczne logo.

Autobusy największego miejskiego przewoźnika nadal będą żółto-czerwone – to barwy Warszawy. Zmienią się za to proporcje kolorów i pojawią się nowe wzory, między innymi „fale” i „mozaiki”.

Szefowie Miejskich Zakładów Autobusowych mają 13 pilnie strzeżonych wersji nowego malowania, które jeszcze w sierpniu chcą przedstawić do akceptacji władzom Warszawy.

Na każdym boku pojazdu znajdzie się duże i widoczne z daleka dwukolorowe logo firmy. Toteż tajny na razie wzór – wiadomo tylko tyle, że składa się on ze smukłej syrenki i trzech liter tworzących skrót „MZA”.

Po co te zmiany? Dzisiaj o przynależności pojazdu do MZA świadczy tylko niewielka naklejka z przodu i z tyłu pojazdu. A jeżdżąca na miejskich liniach prywatna konkurencja – np. ITS Michalczewski i PKS Grodzisk Mazowiecki – ma wielkie napisy m.in. na bocznych ścianach.

– Chcemy się bardziej wyróżniać – przyznaje prezes MZA Mieczysław Magierski. – Do Euro 2012 wycofamy z ulic wszystkie ikarusy i zastąpimy je nowoczesnymi pojazdami.

MZA mają ponad 1,3 tys. autobusów. Jak mówi Agata Zaklika z działu marketingu MZA, w nowych barwach mają jeździć pojazdy wszystkie nowo zakupione. Pierwsze takie solarisy mogą pojawić się w tym roku.Urzędnicy zastanawiają się, czy przemalować autobusy już używane, ale tylko te najnowsze niskopodłogowe (stare ikarusy i jelcze mają trafić na złom).

MZA planuje też przebrać kierowców w nowe koszule i krawaty z widocznym nowym logo (dzisiaj mają służbowe stroje, które jednak nie odróżniają się od strojów konkurencji).

Tegoroczna kontrola Inspekcji Transportu Drogowego wykazała, że kierowcy MZA po wyjściu z zajezdni dorabiają często na czarno u prywatnego przewoźnika (rekordziści spędzają za kółkiem ponad 40 godzin z krótką przerwą, narażając tym samym pasażerów na niebezpieczeństwo). Często jeżdżą u „prywaciarza” w stroju MZA. Nowe uniformy mają takie praktyki nieco utrudnić.

MZA nie chce na razie ujawnić kosztów całej operacji.
http://www.zw.com.pl/artykul/2,279588_A ... owane.html

Obrazek
Gazeta Stołeczna pisze:
Przemalują warszawskie autobusy

Należące do miejskiej spółki autobusy będą przemalowywane. Na pojazdach pojawi się m.in. nowe logo.



Miejskie Zakłady Autobusowe właśnie zastanawiają się nad ostatecznym wzorem malowania wozów. Spółka chce go nieco zmienić, żeby odróżniać się od prywatnych przewoźników, którzy również jeżdżą na liniach miejskich. - Zdarza się np., że w pojeździe innego przewoźnika urwie się koło, a tymczasem większość pasażerów nie wie, że my nie mamy z tamtą firmą nic wspólnego. Dlatego nasze autobusy muszą bardziej wyróżniać się wyglądem - mówi Agata Zaklika z działu marketingu Miejskich Zakładów Autobusowych.

Spółka nadal będzie malować swoje autobusy w barwach warszawskich, czyli żółto-czerwonych. Zmienią się jednak proporcje obu kolorów. Według planowanych propozycji, do których dotarła "Gazeta", autobusy będą w większym stopniu niż obecnie pomalowane na czerwono. Żółty kolor pozostanie w górnej części pojazdu. Dodatkowo na bocznych ścianach pojawi się nowe duże logo, które utworzą zaokrąglone litery "MZA" z wtopioną w nie warszawska Syrenką.
Jeśli zmieniony wzór barw autobusów w najbliższych dniach zatwierdzi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, to pierwsze wozy pomalowane po nowemu dotrą do stolicy jesienią. To solarisy, które niedawno znowu zamówiły Miejskie Zakłady Autobusowe. Nowe wzory pojawią się na dużej części spośród 150 zakupionych przegubowców i autobusów 12-metrowych. Potem będą malowane inne niskopodłogowce. W MZA uznano, że nie opłaca się tego robić na starych ikarusach, które mają definitywnie zniknąć z ulic w ciągu czterech lat.

W Miejskich Zakładach Autobusowych chcą też poprawić wygląd kierowców. Do niebieskich koszul zaczną nosić granatowo-czerwone krawaty. Na ich kurtkach i koszulach znajdzie się także nowe logo MZA. Ma to trochę utrudniać im dorabianie po godzinach u innych przewoźników. Teraz dość często kierowcy MZA po wyjeżdżeniu jednej zmiany od razu wsiadają za kółko w innych firmach. Jak wykazała niedawno Inspekcja Transportu Drogowego, niektórzy kierowcy spędzają za kierownicą 16-17, a nawet 20 godzin na dobę.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna


http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,3486 ... .html#more
102,105,109,115,157,183,500,514,N21,N24,N63,N71,723,731,736,L-9,L10,L11,S2,S3,S9,RL,R2,R9

Awatar użytkownika
Patryk2222
Posty: 1305
Rejestracja: 10 lut 2007, 22:52
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: Patryk2222 » 17 sie 2008, 23:34

Ta Agata Zaklika jeszcze niedawno startowała do rady miasta Legionowa, a widze że wylądowała w dziale marketingu w MZA.
A415>>3911>>3916>>3905>>4796>>4938 :?: >>5457>>1804

D2156HM6UT POWER >> http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=xyaT6AMVrU0
Ehhh wspomnienia ostatnią jazdą 5202 https://www.youtube.com/watch?v=xdPpMuFIcAg

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 17 sie 2008, 23:57

Jak już się zajmują w MZA bzdurami typu malowanie, to niech jeszcze zajmą się przenumerowaniem taboru. Jak wywalać kasę w błoto to na całość.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 18 sie 2008, 0:38

Boże, co za idiotyzm! Przecież to właśnie plus, że tabor sie nie odróżnia od reszty. To jest jednolita komunikacja, a nie że ten będzie jeździł na niebiesko, a ten na czerwono.

To żadna potrzeba!

PS. Naklejać niech sobie naklejają, ale mam nadzieje, że HGW nie poprze tej zmiany, bo to dla mnie krok wstecz.
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 18 sie 2008, 0:41

Piotrek pisze:To jest jednolita komunikacja, a nie że ten będzie jeździł na niebiesko, a ten na czerwono.
:arrow: Ale przecież nikt nie mówi o zmianie kolorów, tylko o wzorach ;).
Nie zmienia to faktu, że wystarczyłaby tylko zmiana logo.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 18 sie 2008, 0:42

Jeśli kolory zachowane, to czemu nie, jak coś ciekawego będzie. Może ożywi to tabor... Zresztą w Warszawie i tak nie było jednolitego malowania.

[ Dodano: Pon 18 Sie, 2008 00:43 ]
czekam aż tylko ZTM zmieni swoje kanciate logo :D
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 18 sie 2008, 0:46

:arrow: Ale przecież nikt nie mówi o zmianie kolorów, tylko o wzorach ;) .
Nie zmienia to faktu, że wystarczyłaby tylko zmiana logo.
Nie no wiadomo, ale duży niesmak u mnie to pozostawia i mam nadzieje, że nie przejdzie...

Jest to dla mnie oczywiste, że autobusy jeżdżące w ramach ZTM powinny być identyczne, a pasażera nie powinno obchodzić czy jedzie Grodziskiem czy MZA. A naklejki czy numery proszę bardzo. Loga też sobie mogą mieć. Ale wzór malowania należy, a dla mnie nawet musi zostać taki sam. Dla porządku.

[ Dodano: 2008-08-18, 00:47 ]
MeWa pisze:Zresztą w Warszawie i tak nie było jednolitego malowania.
Jest względnie b.podobny...
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

Awatar użytkownika
Proboszcz
Posty: 2271
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:04
Lokalizacja: WWA - TGK

Post autor: Proboszcz » 18 sie 2008, 1:18

Jak widać do MZA musi przychodzić dużo skarg na innych przewoźników skoro chcą zmieniać wygląd autobusów...

Awatar użytkownika
Maciek
Posty: 3674
Rejestracja: 15 gru 2005, 23:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maciek » 18 sie 2008, 2:04

Ta zmiana nic nie da. Zwykli pasażerowie nie będą odróżniać MZA od innego przewoźnika. Jak w tej chwili dla wielu z nich neoplan i solaris to ten sam wóz, to co dopiero mówić o barwach.
M1 6 33 112 171 181 184 523 E-2 701

TLG
Posty: 5895
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:20

Post autor: TLG » 18 sie 2008, 8:47

Pomysł mi się podoba, takie zmiany to nic złego. Widać, że marketing działa, a wprowadzenie takich zmian poprawia wizerunek firmy. Natomiast nie podoba mi się sposób przeprowadzenia zmian. Z marketingowego punktu widzenia tych wersji powinno być nie 13, a połowę tego (sześć lub siedem opcji), a wybór powinien być dokonany w publicznym konkursie. To by był dobry chwyt i z pewnością poprawiłby wizerunek spółki, kojarzonej póki co ze starymi, niesprawnymi autobusami prowadzonymi przez chamskich i przemęczonych kierowców. Ludzie dobrze odbierają takie zmiany, a nowoczesny i dynamiczny schemat malowania autobusów korzystnie wpływa na wizerunek miasta.
Ja sam jako plastyk i projektant jestem ogromnie ciekaw tych schematów i mam nadzieję, że nie jest to byle co, wymyślane przez byle kogo. Jedyne, czego żałuję to to, że nie ogłoszono publicznego konkursu na projekty, z pewnością bym do niego przystąpił.
15/12/2005-12/7/2019

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8620
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 18 sie 2008, 8:58

MeWa pisze:czekam aż tylko ZTM zmieni swoje kanciate logo
:arrow: A po co? Ładne jest :D.

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 18 sie 2008, 11:31

Tylko gryzie mnie nie jedna rzecz. Rozumiem, ze nie zostana przemalowane Ikarusy i Kwadraty, ale wszystkie pozostale wozy powinny byc w jak najkrotszym czasie przemalowane.
No i przydaloby sie zrobic porzadek z numeracja.

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 18 sie 2008, 11:35

MZ pisze:
MeWa pisze:czekam aż tylko ZTM zmieni swoje kanciate logo
:arrow: A po co? Ładne jest :D.
paskudny relikt, który być może niedługo odejdzie w niebyt... oby
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 18 sie 2008, 12:30

BJ.2052 pisze:No i przydaloby sie zrobic porzadek z numeracja.
To ich nie obchodzi, bo tym wyróżniać się i tak nie będą...
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26836
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 18 sie 2008, 12:54

To bardzo ciekawe, biorąc pod uwagę, że dla nowego taboru schemat malowania i tak ustala (nie wybiera, lecz ustala właśnie) ZTM. :-k
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

ODPOWIEDZ