Kącik porad komputerowych

Moderatorzy: Tyrystor, Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
rhemek
Posty: 2459
Rejestracja: 23 cze 2007, 16:22
Lokalizacja: Anin

Post autor: rhemek » 01 sty 2011, 21:58

Mam pytanie: w moim starym komputerze, ktory uzywam awaryjnie cos sie pochrzanilo przy uruchamianiu. Caly czas probuje startujac szukac jakiejs plyty, ktorej nie znajduje , wiec jedynym wyjsciem jest F8 i reczne startowanie przez bios poprzez wybor partycji z windowsem.
Wiem, ze cos sie pochrzanilo w biosie, ale co?

Ferest
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2010, 10:22
Lokalizacja: Raszyn

Post autor: Ferest » 02 sty 2011, 12:58

Ustaw bootowanie e BIOS'ie od razu HDD. Powinno pomóc.

Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 1833
Rejestracja: 30 gru 2005, 16:07
Lokalizacja: Zielone Pola Białej Łąki
Kontakt:

Post autor: Tyrystor » 02 sty 2011, 19:07

Ferest pisze:@Tyrystor: Możesz spróbować instalacji nowego BIOS'u, ale może być tak, że płyta gł. skończyła się. Jak możesz to sprawdź czy żaden kondensator nie jest napuchnięty, wybrzuszony ect. Jeśli tak jest to potwierzdza moje przypuszczynia... Napisz czy nie ma żadnych niepokojących zmian. Jeszcze jedno: jaki to antywirus?
Po nieco ponad roku płyta by się skończyła?!

Kaspersky Internet Security 2011.

Wczoraj komputer uznał, że ma już tak napsute, że musi użyć ScanDisk'a przy uruchamianiu, pomogło - dziś uruchamiał się wzorowo, padł po kilku minutach pokazując blue screen z pięknym napisem "PAGED_FAIL_ON_NONPAGED_AREA" i tak się zdemotywował tym faktem, że się zawiesił miast resetować. Po tym komputer już pracuje stabilnie, następne zabawy z uruchamianiem jutro ^^ A kondensatory przejrzę :)
112 120 190 240 256 412 527 E-9 L43 L45 N11

Ferest
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2010, 10:22
Lokalizacja: Raszyn

Post autor: Ferest » 02 sty 2011, 20:43

Piszesz, że takowy ci niebieski ekran śmierci wyskoczył (ile ja z tym ostatnio miałem, tylko 1 do 3 na godzinę ;]). Pamiętasz jaki kod błędu był (0xXXXXXXXX)? To świadczy, że możesz mieć cosik z pamięciami. A propos płyty gł. to mi kiedyś grafika skończyła się po 15 minutach. ;) U mnie, swego czasu właśnie jakiś proces antywirusa wykrzaczał się wywołując BSoD. To było AVG Antyvirus 9.

P.S. BSoD wyskoczył ci przy obciążeniu czy wolnej pracy?

Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 1833
Rejestracja: 30 gru 2005, 16:07
Lokalizacja: Zielone Pola Białej Łąki
Kontakt:

Post autor: Tyrystor » 03 sty 2011, 18:33

Ferest pisze:Piszesz, że takowy ci niebieski ekran śmierci wyskoczył (ile ja z tym ostatnio miałem, tylko 1 do 3 na godzinę ;]). Pamiętasz jaki kod błędu był (0xXXXXXXXX)? To świadczy, że możesz mieć cosik z pamięciami. A propos płyty gł. to mi kiedyś grafika skończyła się po 15 minutach. ;) U mnie, swego czasu właśnie jakiś proces antywirusa wykrzaczał się wywołując BSoD. To było AVG Antyvirus 9.

P.S. BSoD wyskoczył ci przy obciążeniu czy wolnej pracy?
Nie pamiętam kodu, lecz mogę zacząć spisywać ( :D )

ad. PS: zazwyczaj wyskakiwał przy uruchamianiu: do dziś miałem w autostarcie: AQQ, Kasperskiego, YoWindow (pogoda, ładna), sidebar (zegarek, kalendarz, tvn24, monitor systemu), automatyczne łączenie z netem, zatem chyba uruchamianie można uznać za obciążenie.

Niemniej dziś wywaliłem na amen sidebar i nie padł, chyba Monitor Systemu jest winien. W autostarcie został tylko AQQ, Kaspersky i połączenie.
112 120 190 240 256 412 527 E-9 L43 L45 N11

Teokryt
Posty: 3846
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:48

Post autor: Teokryt » 03 sty 2011, 19:58

Nie pamiętam kodu, lecz mogę zacząć spisywać
Kod możesz sprawdzić w dzienniku zdarzeń. Zarządzanie komputerem -> Podgląd Zdarzeń - System i tam wyszukaj sobie.
Obrazek

Ferest
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2010, 10:22
Lokalizacja: Raszyn

Post autor: Ferest » 04 sty 2011, 22:18

@Tyrystor:
1. Jak dużo masz zajętego miejsca na HDD? Użyj HD Tune do testu na obecność bad sectorów (tj. zakładka Error Scan).
2. Spróbuj pomęczyć pamięci RAM Memtestem 86+, przynajmniej półgodziny, a najlepiej godzinę jeśli po tym czasie nic nie wyskoczy to są dobre. Może też być tak, że coś uwaliło ci system, ale najpierw sprawdź te dwie rzeczy.
3. Czy możesz podać konfigurację sprzętową? Ułatwi to rozwiązanie problemu.
4. Czy grasz? Jeśli tak, to czy występują jakieś artefakty zmiany w grafice gier?

To (chyba) na razie wszystko. :smile:

MC
Posty: 1828
Rejestracja: 16 paź 2009, 23:11

Post autor: MC » 05 sty 2011, 19:00

Czy coś amatorsko-domowego potrafi przeczyścić szumy w dźwięku lepiej niż Audacity?

Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 1833
Rejestracja: 30 gru 2005, 16:07
Lokalizacja: Zielone Pola Białej Łąki
Kontakt:

Post autor: Tyrystor » 06 sty 2011, 17:05

Ferest pisze:@Tyrystor:
1. Jak dużo masz zajętego miejsca na HDD? Użyj HD Tune do testu na obecność bad sectorów (tj. zakładka Error Scan).
2. Spróbuj pomęczyć pamięci RAM Memtestem 86+, przynajmniej półgodziny, a najlepiej godzinę jeśli po tym czasie nic nie wyskoczy to są dobre. Może też być tak, że coś uwaliło ci system, ale najpierw sprawdź te dwie rzeczy.
3. Czy możesz podać konfigurację sprzętową? Ułatwi to rozwiązanie problemu.
4. Czy grasz? Jeśli tak, to czy występują jakieś artefakty zmiany w grafice gier?

To (chyba) na razie wszystko. :smile:
1. Dysk 640GB podzielony na 2 partycje po 290GB:
C: 113GB zajęte
D: 75GB zajęte

Wyniki testu: dysk zdrowy, 0% uszkodzonych obszarów, temperatura 35° na początku, 38° na końcu.

2. Test przeprowadzę dziś.

3. Acer Predator G7200, z tym, że mój był o połowę tańszy.

Marek podzespołów poza hasłami typu "ATI Radeon" itp. nie znam, gdyż komputer był kupiony jako cały zestaw.
OS: Windows Vista Home Premium x64 OEM, spolszczona przez Vistalizator i Language Pack dla Visty Ultimate
Procesor: AMD Phenom 9750 Quad-Core = 2,4GHz
RAM: tak jak piszą, 4GB
Karta graficzna: tak jak piszą, ATI Radeon HD 4850
Napędy: DVD-ROM i nagrywarka DVD z Labelflash

Jeśli coś jeszcze, to mów.

4. Nie gram, przez okres, kiedy wszyscy grali nie miałem co marzyć o konsoli lub dobrym pececie (choć mój dobry był, ale miałem 32MB RAM kiedy wszyscy mieli 128 lub więcej :D). Zresztą, co marzyć o grach, jak mi się sam OS sypie co pewien okres, a od jakiegoś czasu uruchomienie go to jakaś walka :D

PS: dziś Vista normę wyrobiła: PFM_LIST_CORRUPT + zawieszenie się trybu awaryjnego przy jego uruchamianiu. Potem uruchomiłem ponownie peceta pomijając Narzędzie Naprawy Systemu przy Uruchamianiu (czy jak-mu-tam) i już wszystko uruchomiło się poprawnie, bez zawiechy.
112 120 190 240 256 412 527 E-9 L43 L45 N11

Teokryt
Posty: 3846
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:48

Post autor: Teokryt » 06 sty 2011, 19:17

coś mi sie wydaje ze cos nagrzebane jest w systemie - mimo że rzadko zalecam - to zrób format.
Obrazek

Ferest
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2010, 10:22
Lokalizacja: Raszyn

Post autor: Ferest » 06 sty 2011, 22:13

@Tyrystor:
Widzę, że to dysk możemy na razie wykluczyć, ponieważ nie ma błędów i temperatury dobre (ważne aby mieściły się w przedziale do 40ͦ C). Szkoda, że nie znasz modelu płyty głównej, być może, że masz wersję BIOSu z początkowej fazy produkcji z tzw. chorobami wieku dziecięcego. Lekarstwem na to byłaby aktualizacja. Jak przetestujesz pamięci to napisz wynik. Na koniec zainstaluj jakąś grę wymagającą od sprzętu wysiłku i spróbuj pograć. Producent peceta mógł wsadzić wersję tej karty od słabego producenta, co mogło skutkować, prędzej czy później, jej uszkodzeniem. Winny może też być zasilacz, który nie dostarcza wystarczająco prądu pod obciążeniem (i nie tylko), powodując niestabilność całego zestawu. Spróbuj w instrukcji obsługi, bądź karcie gwarancyjnej zobaczyć model i moc zasilacza.

Summa summarum BSoD, które u ciebie wywaliły to są typowo pamięciowe, czyli RAM bądź RAM na karcie graficznej. Pobierz Everesta (http://www.4shared.com/file/5dQFT0ue/Ev ... 55021.html), dzieki niemu dowiesz sie co znajduje się w obudowie i sprawdzisz temp. i napięcia. Więc jak przetestujesz pamieci to napisz wynik.

P.S. Od formata wstrzymaj się. To jest ostateczność!

P.S.'1 Nie napisałeś jak ma się sprawa kondensatorów na płycie głównej. :)

Teokryt
Posty: 3846
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:48

Post autor: Teokryt » 07 sty 2011, 8:44

Ferest pisze:, dzieki niemu dowiesz sie co znajduje się w obudowie i sprawdzisz temp. i napięcia. Więc jak przetestujesz pamieci to napisz wynik.
Na kij Everest? nich weźmie UBCD, takich rzeczy nie sprawdza sie pod systemem który kontroluje przepływy danych.

Co do samego BSOD - numery z pamięciami - jelsi możne to niech po prostu wyjmie tyle pamięci ile może i niech korzysta z komputera - bo możliwe ze pamięć jest uszkodzona nie fizycznie a logicznie.

A co do odradzania formata, jeśli go zalecam to świadomie, Vista nie jest super stabilnym i odpracowanym systemem. Poza tym widzę że jej źródło jest "takie sobie" wiec może być cos głeboko nagrzebane w systemie bo BSODy nie występują od skasowania np pliku.
Acer Predator G7200
Sądze ze tam sa wrzucone najsłabszej jakości podzespoły jak to acer ma w zwyczaju robić. Obejrzenie kondensatorów mocno wskazane a przede wszystkim musisz pokazac nam listę tego co kopiłeś - czy z UBCD czy z faktury.
Obrazek

Awatar użytkownika
hafilip84
Jego Gryząca Albumowość
Posty: 7641
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:03
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: hafilip84 » 08 sty 2011, 17:52

Mam zainstalowany Windows 7 Professional x64. Licencja akademicka, kopia obrazu .iso, z którego system instalowałem ściągnięta z serwisu MSDN AA. Od jakiegoś czasu Windows Update nie potrafi wprowadzić kilku poprawek. Ile razy, i w jakich warunkach, bym nie próbował, zawsze instalacja kończy się niepowodzeniem, ze wspólnym kodem błędu 80070011: "Rozszerzenie Windows Update napotkało nieznany błąd". Inne aktualizacje w tym czasie instalują się bez problemów. Co można z tym zrobić? Felerne poprawki to KB2447568, KB982526, KB974431, KB2416471, KB2378111, KB2423089, KB978542, KB979687, KBB2416400. Wszystkie są oznaczone jako ważne.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27432
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 08 sty 2011, 17:57

Masz Program Files na innym dysku logicznym niż system może?
http://www.filosof.name/articles/window ... 0011.xhtml
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
hafilip84
Jego Gryząca Albumowość
Posty: 7641
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:03
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: hafilip84 » 08 sty 2011, 18:11

Generalnie tak, aczkolwiek podlinkowane pod oryginalne położenia (za pomocą Junction Link Magic). I poprosiłbym o krótkie streszczenie zawartości linka, który podałeś... Bo nie wiem na ile mogę zaufać temu co wyrzygał google tłumacz...

ODPOWIEDZ