Straż Miejska - po co oni istnieją?

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Awatar użytkownika
Paweł_K
Taki ligowy Bełchatów
Posty: 5312
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:12
Lokalizacja: W-wa Gocławek (HQ)
Kontakt:

Post autor: Paweł_K » 03 kwie 2009, 10:46

MisiekK pisze:Po pierwsze, to trzeba parkować zgodnie z przepisami w miejscach do tego przeznaczonych. Osoby, ktore zostawiają bezmyślnie samochody gdzie popadnie muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji i być przygotowane na opłaty. Komunikacja miejska w tym mieście istnieje.
Pełna zgoda co do tego - nie napisałem nigdzie, że jestem przeciwnikiem odholowywania aut - wprost przeciwnie. Opisałem li tylko pewien proceder, niezgodny z obowiązującymi przepisami - jeśli już masz ponieść zasłużoną karę, to dlaczego płacić więcej, niż to wynika z przepisów ?
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Richard Wright 1943-2008 - Shine on, you crazy diamond...

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7690
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 03 kwie 2009, 11:16

Paweł_K pisze:Pełna zgoda co do tego - nie napisałem nigdzie, że jestem przeciwnikiem odholowywania aut - wprost przeciwnie. Opisałem li tylko pewien proceder, niezgodny z obowiązującymi przepisami - jeśli już masz ponieść zasłużoną karę, to dlaczego płacić więcej, niż to wynika z przepisów ?
Według mnie samochód który stoi już na lawecie powinien być odholowany, a kierowca który na to przyjdzie powinien dostawać adres parkingu z którego może pudełko odebrać.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 03 kwie 2009, 12:30

MisiekK pisze:
Paweł_K pisze:Pełna zgoda co do tego - nie napisałem nigdzie, że jestem przeciwnikiem odholowywania aut - wprost przeciwnie. Opisałem li tylko pewien proceder, niezgodny z obowiązującymi przepisami - jeśli już masz ponieść zasłużoną karę, to dlaczego płacić więcej, niż to wynika z przepisów ?
Według mnie samochód który stoi już na lawecie powinien być odholowany, a kierowca który na to przyjdzie powinien dostawać adres parkingu z którego może pudełko odebrać.
Jeśli jesteś zwolennikiem odholowywania to czy nie uważasz że więcej samochodów moznaby było odholować nie odprowadzając bezmyślnie samochodu ktorego odnalazł się wlaściciel na parking?

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 10 lut 2012, 19:47

Odkopuję:
Obrazek

Straże do likwidacji

Pierwsze samorządy likwidują straże gminne i miejskie na swoim terenie. Trudniej pokryć koszty ich działalności z fotoradarowych mandatów. To efekt ograniczeń w karaniu kierowców na lokalnych drogach


W zeszłym roku zmieniły się przepisy ustawy o ruchu drogowym. Nałożyła ona obowiązek uzgadniania miejsca pomiaru prędkości z komendą powiatową policji.

Wcześniej fotoradary stały niekoniecznie w miejscach niebezpiecznych. Bardziej się liczyła opłacalność ich usytuowania. Co więcej, teraz urządzenia mogą być ustawiane wraz ze znakami drogowymi informującymi o kontroli.

Wprowadzenie takich ograniczeń spowodowało, że niektóre gminy już podjęły decyzję o likwidacji straży i przekazaniu ich kompetencji policji. Inne poważnie rozważają taki krok.

– Przez cały zeszły rok nie prowadziliśmy pomiarów prędkości ze względu na zmianę przepisów. Tymczasem fotoradary pomagały nam utrzymać straż gminną – przyznaje Zdzisław Mikulak, zastępca wójta gminy Stare Pole, która zrezygnowała ze straży.

Rezygnują głównie gminy położone przy ruchliwych trasach.

– Przez naszą gminę przebiega krajowa siódemka, droga wojewódzka Rabka – Zakopane i wiele dróg powiatowych. Używaliśmy fotoradarów, ale w 2011 roku przestaliśmy, ponieważ zmieniły się przepisy – mówi Andrzej Dziwisz, burmistrz gminy Raba Wyżna, która również przekazała policji kompetencje strażników.

Straże zlikwidowano jeszcze między innymi w Skwierzynie, Łagowie, Łasku, Nasielsku i Krasnobrodzie. Za pracę tej formacji podziękowali także radni w Świątnikach Górnych i Zakroczymiu.

– W województwie warmińsko-mazurskim działania zmierzające do likwidacji podjął burmistrz Kętrzyna – mówi Edyta Wrotek z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Najprawdopodobniej to dopiero początek likwidacyjnej fali. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje wprowadzić kolejne zmiany prawa, które mogą zniechęcić samorządy do straży miejskich i gminnych. Przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia przez nie ewidencji. Zgodnie z nim straż miejska wykaże, za jakie wykroczenia nakładała grzywny. W ewidencji trzeba będzie zaznaczyć, ilu kierowców ukarano za przekroczenie prędkości zarejestrowane fotoradarem, a ile mandatów nałożono za pozostałe naruszenia prawa drogowego. Straż musi wykazać także, jak często stosowała środki oddziaływania wychowawczego, czyli np. upomnienia. Ministerstwo samo przyznaje, że do zmiany rozporządzenia skłoniła je zeszłoroczna kontrola Najwyższej Izby Kontroli.

– Okazało się, że niektóre samorządy traktują kontrole ruchu drogowego jako narzędzie łatwego zwiększenia dochodów. Niektóre gminy w swoich planach budżetowych z góry zakładały wielomilionowe wpływy z mandatów. Nowelizacja rozporządzenia umożliwi poznanie stopnia angażowania się poszczególnych straży w kontrolę fotoradarową – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy ministerstwa.

OPINIA

Paweł Biedziak, rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli

Straże gminne i miejskie mają szerokie uprawnienia do zapewnienia porządku publicznego, ale nadmiernie się koncentrują na ujawnianiu wykroczeń komunikacyjnych. Nie przekłada się to jednak na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Z kontroli NIK wynika, że część mandatów fotoradarowych samorządy nakładały niezgodnie z prawem. Wpływy z mandatów nałożonych przez strażników za wykroczenia drogowe stanowią dochody własne gminy. Samorządy ujmowały w planach budżetowych wielomilionowe kwoty pochodzące właśnie z mandatów. Zdaniem NIK nadzór wojewodów nad strażami powinien być bardziej szczegółowy, aby zapobiec takim działaniom.

Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/757924,810264- ... datow.html

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 10 lut 2012, 23:51

Straż Miejska jest najmniej szanowaną przez społeczeństwo formacją mundurową. Ich działalność jest tak naprawdę zbędna bo takie same kompetencje ma Policja. Formacja ta traktowana jest często jako "prywatna" armia burmistrzów i wójtów w celu zapewnienia wpływów do budżetu.

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25428
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 16 sie 2012, 13:31

Gdzie znajdę listę parkingów straży miejskiej, gdzie odholowują samochody z miasta?
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 16 sie 2012, 13:33

Zabrali ci? :D
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25428
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 16 sie 2012, 13:33

Niestety.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 16 sie 2012, 13:34

A skąd, z ciekawości?
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25428
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 16 sie 2012, 13:34

Dzika.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
Paweł_K
Taki ligowy Bełchatów
Posty: 5312
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:12
Lokalizacja: W-wa Gocławek (HQ)
Kontakt:

Post autor: Paweł_K » 16 sie 2012, 13:43

Na Świerszcza jest taki parking i chyba na Woronicza 33 cały czas funkcjonuje. Ale wiążącej informacji to tylko SM Ci udzieli...
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Richard Wright 1943-2008 - Shine on, you crazy diamond...

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 16 sie 2012, 14:20

Jest też na Instalatorów. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak telefon, nawet na 986.

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25428
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 16 sie 2012, 14:29

Dzwoniłem. Ale nie chcieli powiedzie. Zaprosili mnie tylko na pl. Dąbrowskiego.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 16 sie 2012, 15:52

Hm. A gdybyś tak jednak pojechał na pl. Dąbrowskiego? :-k
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

radeom
Posty: 4231
Rejestracja: 22 lis 2007, 17:29

Post autor: radeom » 16 sie 2012, 16:54

Może Pawcio chce odebrać ten samochód bez wiedzy SM? :>

ODPOWIEDZ