Nowe nazwy przystanków

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 08 gru 2017, 9:19

No więc właśnie, tabliczki generalnie wiszą stare.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

michael112
Posty: 2848
Rejestracja: 20 gru 2005, 16:02
Lokalizacja: Korzysta z zespołów 3005, 3006, 3007

Post autor: michael112 » 08 gru 2017, 13:49

Mario pisze:
08 gru 2017, 0:00
MZ pisze:
11 lis 2017, 18:26
:arrow: Po zmianie przez wojewodę nazw ulic w ramach tak zwanej dekomunizacji konieczne staną się również korekty nazw przystanków:
1 PRASKIEGO PUŁKU > RACZKIEWICZA,
17 STYCZNIA > KOMITETU OBRONY ROBOTNIKÓW (długa nazwa, więc albo w skrócie: KOR, albo lepiej ŻWIRKI I WIGURY),
BARTOSZKA > PYJASA,
BATALIONU PLATERÓWEK > PLATERÓWEK,
DĄBROWSZCZAKÓW > SAWINKOWA,
DURACZA > ROMASZEWSKIEGO,
GRUSZCZYŃSKIEGO > SZARAMOWICZA,
MODZELEWSKIEGO > KACZMARSKIEGO,
RZYMOWSKIEGO > GINTROWSKIEGO (lub bardziej precyzyjnie: GALERIA MOKOTÓW albo RONDO UNII EUROPEJSKIEJ).
Podbijam pytanie. Czy ZTM zamierza dostosować nazwy przystanków do nowych nazw ulic? Nie popieram nowych nazw, ale skoro już niestety są, to dobrze byłoby konsekwentnie zmienić też i przystanki, by nie robić ludziom wody z mózgu.

Przy okazji może dałoby się zmienić "Baseny Inflancka" na "CH Arkadia" albo - poetycko - "Pamiętajcie o ogrodach"? :wink:
"Nie popieram nowych nazw": To zależy które nazwy. Trudno mieć pretensje o nadanie nazwy ulicy np. Jackowi Kaczmarskiemu. Akurat najbardziej kontrowersyjna zmiana, czyli dawna al. Armii Ludowej nie ma swojej nazwy przystanku.

Niekoniecznie ZTM ma wpływ na nazwy przystanków. Pamiętam, że od czasu "awantury o pralkę" ta kompetencja została przekazana do Zespołu Nazewnictwa przy Radzie Warszawy.

Powiem, że niekoniecznie trzeba robić nazwy z automatu od nowej nazwy tej samej ulicy. Przykładowo - nazwa "GALERIA MOKOTÓW" jest w porządku - za wyjątkiem przystanku na ul. Rzymowskiego / Gintrowskiego w stronę Wyścigów, bo dojście od niego do galerii jest bardzo niewygodne - do tego stopnia, że w przypadku 165, 317 i 365 wygodniej jest wysiąść przy Instytucie Fizyki.
Tutaj sugerowałbym stworzenie zespołu przystankowego z obecnym CYBERNETYKI 02 (oba są blisko siebie), pod nazwą GINTROWSKIEGO-SZKOŁA (czy jak tam będzie się docelowo nazywać ulica), od dwóch szkół pod adresami Gintrowskiego 36 i 38.

ashir
Posty: 27743
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 08 gru 2017, 13:55

A co z Cybernetyki 01?

michael112
Posty: 2848
Rejestracja: 20 gru 2005, 16:02
Lokalizacja: Korzysta z zespołów 3005, 3006, 3007

Post autor: michael112 » 08 gru 2017, 14:06

Bez zmian.

Yelonker
Posty: 801
Rejestracja: 12 lis 2017, 2:53
Lokalizacja: Hala Wola

Post autor: Yelonker » 08 gru 2017, 20:50

No właśnie, ja bym się z tą dekomunizacją przystanków nie spieszył. Przy okazji można jednak wykonać taką drobną roszadę nazw przystanków w Mordorze:

RZYMOWSKIEGO :arrow: CH GALERIA MOKOTÓW
CYBERNETYKI :arrow: GINTROWSKIEGO
RONDO ŻABCZYŃSKIEGO :arrow: CYBERNETYKI

Ewentualnie z dzisiejszych Rzymowskiego 05 i Cybernetyki 02 można by właśnie utworzyć nowy zespół GINTROWSKIEGO-SZKOŁA albo OBRZEŻNA. Przy okazji dorzuciłbym coś jeszcze z trochę dalszego rejonu: istnienie w dosyć znacznej odległości zespołów DOMANIEWSKA i OS. DOMANIEWSKA jest mało sympatyczne, może by tak temu drugiemu nadać nazwę Wielicka, a dotychczasowy ZP o tej nazwie rozdzielić?
WIELICKA 01 :arrow: WEJNERTA 01
WIELICKA 02 :arrow: NARUSZEWICZA 01

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27433
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 08 gru 2017, 22:00

michael112 pisze:
08 gru 2017, 13:49
"Nie popieram nowych nazw": To zależy które nazwy. Trudno mieć pretensje o nadanie nazwy ulicy np. Jackowi Kaczmarskiemu. Akurat najbardziej kontrowersyjna zmiana, czyli dawna al. Armii Ludowej nie ma swojej nazwy przystanku.
Problemem nie są koniecznie nowi patroni (chociaż Śiedzikówna, Dekutowski czy Sawinkow to pospolici bandyci, a zasługi innych, np. Gęsickiej czy Johann ciężko uznać za uzasadniające jakiekolwiek upamiętnianie), tylko idące za nimi wymazywanie z historii postaci niepasujących do linii programowej partii rządzącej.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Autobus Czerwon
Posty: 4145
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 09 gru 2017, 0:10

Yelonker pisze:
08 gru 2017, 20:50
RONDO ŻABCZYŃSKIEGO :arrow: CYBERNETYKI
Akurat myślę że nazwa konkretnego ronda mówi więcej niż nazwa całkiem długiej ulicy.
Yelonker pisze:
08 gru 2017, 20:50
może by tak temu drugiemu nadać nazwę Wielicka, a dotychczasowy ZP o tej nazwie rozdzielić?
WIELICKA 01 :arrow: WEJNERTA 01
WIELICKA 02 :arrow: NARUSZEWICZA 01
Istnienie ZP Wielicka po zakończeniu budowy metra od dzieciństwa jest dla mnie ogromną zagadką nie do rozwiązania, aczkolwiek jeżeli już chcemy zmieniać nazwę przystanku Osiedle Domaniewska, zawsze możemy do nazwy ulicy dodać po myślniku kościół, tak jak się to praktykuje w niektórych przypadkach, czyli mielibyśmy Domaniewską i Domaniewską-Kościół.

michael112
Posty: 2848
Rejestracja: 20 gru 2005, 16:02
Lokalizacja: Korzysta z zespołów 3005, 3006, 3007

Post autor: michael112 » 09 gru 2017, 8:57

Os. Domaniewskiej to chyba nie ma sensu ruszać. Chyba że ktoś kiedyś chciałby wybudować przystanki na skrzyżowaniu Puławskiej z Domaniewską i potrzebował doń nazwy. Ale to wtedy raczej trzeba by było szukać nazwy dla przystanku przy Wołoskiej, albo też potencjalne nowe przystanki przy Puławskiej nazwać od Nowobukowińskiej.

Wielicka: od dawna mnie dziwiło, dlaczego tam jest przystanek 01, który jest chyba bliżej Metra Wierzbno niż samej Wielickiej.
Jak te przystanki wyglądały przed wybudowaniem metra?
Niemniej, tam chyba nie ma ul. Wejnerta. Mi kiedyś chodziło po głowie nazwać ten przystanek OS. WIERZBNO (z pozostawieniem przystanku 02 jako WIELICKA), tylko niektórym mogłoby przeszkadzać mylenie z nazwą METRO WIERZBNO.

Yelonker
Posty: 801
Rejestracja: 12 lis 2017, 2:53
Lokalizacja: Hala Wola

Post autor: Yelonker » 09 gru 2017, 10:25

Autobus Czerwon pisze:
09 gru 2017, 0:10
Yelonker pisze:
08 gru 2017, 20:50
RONDO ŻABCZYŃSKIEGO :arrow: CYBERNETYKI
Akurat myślę że nazwa konkretnego ronda mówi więcej niż nazwa całkiem długiej ulicy.
Yelonker pisze:
08 gru 2017, 20:50
może by tak temu drugiemu nadać nazwę Wielicka, a dotychczasowy ZP o tej nazwie rozdzielić?
WIELICKA 01 :arrow: WEJNERTA 01
WIELICKA 02 :arrow: NARUSZEWICZA 01
Istnienie ZP Wielicka po zakończeniu budowy metra od dzieciństwa jest dla mnie ogromną zagadką nie do rozwiązania, aczkolwiek jeżeli już chcemy zmieniać nazwę przystanku Osiedle Domaniewska, zawsze możemy do nazwy ulicy dodać po myślniku kościół, tak jak się to praktykuje w niektórych przypadkach, czyli mielibyśmy Domaniewską i Domaniewską-Kościół.
A to też zależy, w jakich przypadkach. Jeśli nazwa jest powszechnie znana - Rondo ONZ, Rondo Daszyńskiego (stacje M2), Rondo Wiatraczna, powiedzmy, że Rondo Radosława, niebędące rondem Rondo Kercelak, wówczas nazwa jest odpowiednia. Ale jakby przystanki przelotowe w ZP Osiedle Górczewska zamienić na Rondo Radia Wolna Europa czy pętlę Stare Bemowo przemianować na Rondo Adameckiego, nie mówiło by to nikomu praktycznie nic.

Biorąc pod uwagę fakt, że przystanek 02 w ZP Wielicka jest wykorzystywany tylko przez zbędne Z-1, a przystanek 01 jest obok metra Wierzbno, chyba można by się w ogóle pozbyć tego zespołu przystankowego bez zbytniej szkody dla ludzkości. Niemniej nazwa DOMANIEWSKA-KOŚCIÓŁ jest przyzwoita i byłaby większym rozróżnieniem od przystanku na Wołoskiej niż te dwie literki i kropeczka na początku nazwy.
michael112 pisze:
09 gru 2017, 8:57
Os. Domaniewskiej to chyba nie ma sensu ruszać. Chyba że ktoś kiedyś chciałby wybudować przystanki na skrzyżowaniu Puławskiej z Domaniewską i potrzebował doń nazwy. Ale to wtedy raczej trzeba by było szukać nazwy dla przystanku przy Wołoskiej, albo też potencjalne nowe przystanki przy Puławskiej nazwać od Nowobukowińskiej.

Wielicka: od dawna mnie dziwiło, dlaczego tam jest przystanek 01, który jest chyba bliżej Metra Wierzbno niż samej Wielickiej.
Jak te przystanki wyglądały przed wybudowaniem metra?
Niemniej, tam chyba nie ma ul. Wejnerta. Mi kiedyś chodziło po głowie nazwać ten przystanek OS. WIERZBNO (z pozostawieniem przystanku 02 jako WIELICKA), tylko niektórym mogłoby przeszkadzać mylenie z nazwą METRO WIERZBNO.
Problem jest tylko taki, że na Wołoskiej nie ma innej pobliskiej przecznicy, od której można by nazwać przystanki na Domaniewskiej. Ulica Wejnerta zaś jest, tylko nie sięga bezpośrednio Woronicza. Mylenie zaś z Metrem Wierzbno w rejonie 150 m od wyjścia z metra to chyba nie jest nic szczególnie złego.

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8621
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 09 gru 2017, 22:28

Yelonker pisze:
09 gru 2017, 10:25
Jeśli nazwa jest powszechnie znana - Rondo ONZ, Rondo Daszyńskiego (stacje M2), Rondo Wiatraczna, powiedzmy, że Rondo Radosława, niebędące rondem Rondo Kercelak, wówczas nazwa jest odpowiednia.
:arrow: Pozostaje pytanie: od kiedy nazwa zaczyna być "znana"? Bo wydaje mi się, że właśnie wtedy, gdy jest używana między innymi w komunikacji miejskiej. Kiedyś była HALA MERA i mało kto znał nazwę pobliskiego ronda, ale od kiedy zmieniono nazwę przystanków w tym zespole na RONDO ZESŁAŃCÓW SYBERYJSKICH, większość pasażerów już je zna. Tak samo dzięki nazwie przystanków poznaliśmy rondo Żabczyńskiego.
Yelonker pisze:
09 gru 2017, 10:25
Ale jakby przystanki przelotowe w ZP Osiedle Górczewska zamienić na Rondo Radia Wolna Europa czy pętlę Stare Bemowo przemianować na Rondo Adameckiego, nie mówiło by to nikomu praktycznie nic.
Tam, gdzie dało się nazwać pętle od osiedli, nie należy już nic kombinować.

Łukasz
Posty: 10695
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 10 gru 2017, 7:48

Yelonker pisze: Biorąc pod uwagę fakt, że przystanek 02 w ZP Wielicka jest wykorzystywany tylko przez zbędne Z-1
Na moje oko to element zespołu wykorzystywanego nie tylko przez Z-1 i nie wiem, jak sobie wyobrażałeś wsiadanie do Z-1 w inny sposób - ale poza tym nie wiem, na jakiej podstawie w ogóle oceniłeś jego zbędność.

Myślisz, że jak będziesz w każdym poście pisać wypracowania na 10 stron, to nikt nie zauważy? Generalnie nie chce mi się faktycznie czytać Twoich postów z cyklu „palcem po mapie”, ale tym razem przeczytałem nawet.
ŁK

Yelonker
Posty: 801
Rejestracja: 12 lis 2017, 2:53
Lokalizacja: Hala Wola

Post autor: Yelonker » 10 gru 2017, 14:02

Łukasz pisze:
10 gru 2017, 7:48

Na moje oko to element zespołu wykorzystywanego nie tylko przez Z-1 i nie wiem, jak sobie wyobrażałeś wsiadanie do Z-1 w inny sposób - ale poza tym nie wiem, na jakiej podstawie w ogóle oceniłeś jego zbędność.
Z-1 by mogło zrobić pętelkę Woronicza - Krasickiego - Malczewskiego - Puławska - Woronicza i zamiast dzielić przystanki na dla wysiadających - dla wsiadających mieć przystanek krańcowy na Królikarni, na Malczewskiego albo na Wielickiej 01. Nie wiem zresztą, czy zauważyłeś, ale skoro temat jest o zmianach nazw przystanków, zaproponowałem nowe nazwy, jeśli przystanek Wielicka 02 rzeczywiście musi być wykorzystywany, jak i zrezygnowałem z tykania tego przystanku, uznawszy za lepszą nazwę Domaniewską-Kościół.

Z-1 zaś uznałem za nieszczególnie potrzebne, bo natknąłem się na ZTM-owym Facebooku na doniesienia, że praktycznie nikt tymi liniami zastępczymi nie jeździ, a przy tym pod Galerię Mokotów dociągnięte jest 31, zaś nieopodal pętli Służewiec kursuje obecnie 218. Ponieważ ze swojego miejsca zamieszkania do Mordoru jak potrzebuję poruszam się 189, ciężko jest mi te doniesienia sprawdzić.
Łukasz pisze:
10 gru 2017, 7:48
Myślisz, że jak będziesz w każdym poście pisać wypracowania na 10 stron, to nikt nie zauważy? Generalnie nie chce mi się faktycznie czytać Twoich postów z cyklu „palcem po mapie”, ale tym razem przeczytałem nawet.
Kto miałby czego nie zauważyć? Jak się odpowiada, to jednak wypadałoby poczytać, bo potem się cytuje wyrwane z kontekstu fragmenty i wówczas muszę pisać posty z tłumaczeniami o, przyznaję, bardzo obszernej treści.

Nie wiem zresztą, co jest złego w posiłkowaniu się od czasu do czasu mapą, bo nawet jakby się ktoś bardzo postarał, to nie idzie zapamiętać wszystkich nazw i wszystkich ulic w Warszawie, jak również niespecjalnie mi się chce latać po stolicy z miarką, żeby mierzyć odległości między przystankami.

Łukasz
Posty: 10695
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 10 gru 2017, 14:45

Yelonker pisze:
Łukasz pisze:
10 gru 2017, 7:48

Na moje oko to element zespołu wykorzystywanego nie tylko przez Z-1 i nie wiem, jak sobie wyobrażałeś wsiadanie do Z-1 w inny sposób - ale poza tym nie wiem, na jakiej podstawie w ogóle oceniłeś jego zbędność.
Z-1 by mogło zrobić pętelkę Woronicza - Krasickiego - Malczewskiego - Puławska - Woronicza i zamiast dzielić przystanki na dla wysiadających - dla wsiadających mieć przystanek krańcowy na Królikarni, na Malczewskiego albo na Wielickiej 01.
Aż sprawdzę, którędy teraz jeździ. Może coś zmienili od piątku.

Oooo. Jednak już jeździ tak, jak piszesz. Na mapie jest źle?

Z pewnością też ogromny sens miałby dojazd z Puławskiej do Sluzewca z dziesięciominutowym postojem przy Królikarni.

Same pomysły na postój to też jakiś absurd, bo Malczewskiego jest wąska, na Królikarni mieści się pół autobusu a przy Wielickiej 01 - ćwierć.
Yelonker pisze: Nie wiem zresztą, czy zauważyłeś, ale skoro temat jest o zmianach nazw przystanków, zaproponowałem nowe nazwy, jeśli przystanek Wielicka 02 rzeczywiście musi być wykorzystywany, jak i zrezygnowałem z tykania tego przystanku, uznawszy za lepszą nazwę Domaniewską-Kościół.
Najbardziej znany kościół na Domaniewskiej to jest zdaje się przy Niepodległości. Chyba że nie zrozumiałem tych losowych powiązań z Woronicza.
Yelonker pisze: Z-1 zaś uznałem za nieszczególnie potrzebne, bo natknąłem się na ZTM-owym Facebooku na doniesienia, że praktycznie nikt tymi liniami zastępczymi nie jeździ, a przy tym pod Galerię Mokotów dociągnięte jest 31, zaś nieopodal pętli Służewiec kursuje obecnie 218.
Yhy. Fejsbuk, mapa - i jazda.
Generalnie: nie.
Ale oddałbym całe Z-1 za Z-2.
218 przemilczę.
Yelonker pisze: Ponieważ ze swojego miejsca zamieszkania do Mordoru jak potrzebuję poruszam się 189, ciężko jest mi te doniesienia sprawdzić.
Przykre. To może przestań po prostu pisać, skoro nawet nie chcesz mieć pojęcia?
Yelonker pisze:
Łukasz pisze:
10 gru 2017, 7:48
Myślisz, że jak będziesz w każdym poście pisać wypracowania na 10 stron, to nikt nie zauważy? Generalnie nie chce mi się faktycznie czytać Twoich postów z cyklu „palcem po mapie”, ale tym razem przeczytałem nawet.
Kto miałby czego nie zauważyć? Jak się odpowiada, to jednak wypadałoby poczytać, bo potem się cytuje wyrwane z kontekstu fragmenty i wówczas muszę pisać posty z tłumaczeniami o, przyznaję, bardzo obszernej treści.
Nie chce mi się czytać wszystkiego. To, co czytam, jest wystarczająco głupie.

Yelonker pisze: Nie wiem zresztą, co jest złego w posiłkowaniu się od czasu do czasu mapą, bo nawet jakby się ktoś bardzo postarał, to nie idzie zapamiętać wszystkich nazw i wszystkich ulic w Warszawie, jak również niespecjalnie mi się chce latać po stolicy z miarką, żeby mierzyć odległości między przystankami.
Nic. Też sobie sprawdzam czasem. Wbrew nawet przekonaniom emyla i fika - znam wiele rejonów całkiem nieźle, co nie zmienia faktu, że nie zdarzają mi się błędy :>
ŁK

Yelonker
Posty: 801
Rejestracja: 12 lis 2017, 2:53
Lokalizacja: Hala Wola

Post autor: Yelonker » 10 gru 2017, 18:58

Łukasz pisze:
10 gru 2017, 14:45
Z pewnością też ogromny sens miałby dojazd z Puławskiej do Sluzewca z dziesięciominutowym postojem przy Królikarni.

Same pomysły na postój to też jakiś absurd, bo Malczewskiego jest wąska, na Królikarni mieści się pół autobusu a przy Wielickiej 01 - ćwierć.
Nie do końca rozumiem stwierdzenie, że system przystanku krańcowego byłby w tym przypadku bezsensowny. Przecież to, czy postój odbywa się na przystanku, czy poza nim, nie ma żadnego wpływu na czas odjazdu do dalszej podróży. I mówiąc Malczewskiego, mam na myśli ZP Malczewskiego, czyli właściwie zatokę na Puławskiej. Jest ona co prawda nie największa, ale wszystkie inne przystanki w okolicy to po prostu pas namalowany na jezdni, a więc do postojów nie najlepsze.
Łukasz pisze:
10 gru 2017, 14:45
Najbardziej znany kościół na Domaniewskiej to jest zdaje się przy Niepodległości. Chyba że nie zrozumiałem tych losowych powiązań z Woronicza.
No właśnie o to chodzi. Proponowałem rozdzielenie ZP Wielicka na dwie nowe nazwy i przeniesienie nazwy Wielicka na dzisiejszy przystanek Os. Domaniewska, ale doszedłem do wniosku, że lepsze by było wdrożenie propozycji, żeby ów przystanek nazwać Domaniewska-Kościół, a przystanek Wielicka zostawić w spokoju.
Łukasz pisze:
10 gru 2017, 14:45
Yhy. Fejsbuk, mapa - i jazda.
Generalnie: nie.
Ale oddałbym całe Z-1 za Z-2.
218 przemilczę.
A co, 218 nie kursuje teraz ulicą Suwak do Domaniewskiej? Jeśli przystanki tymczasowej w tym rejonie nie zostały rozmieszczone kilometr od skrzyżowania, to spod pętli Służewiec jest tam rzut beretem.
Łukasz pisze:
10 gru 2017, 14:45
Przykre. To może przestań po prostu pisać, skoro nawet nie chcesz mieć pojęcia?
Czy nie chcę? Nie mam czasu, żeby przedłużać sobie czas podróży, testując linie zastępcze. Skoro sam nie jestem w stanie czegoś sprawdzić, jestem zmuszony polegać na doniesieniach innych ludzi, choć oczywiście mam świadomość tego, że mogą one być błędne. Akurat temat Z-1 pojawiał się tam kilkukrotnie i nie zauważyłem głosu sprzeciwu wobec twierdzeń o niskiej frekwencji, przyjąłem więc, może nieco na wyrost, że są prawdziwe.

Skoro zabrałeś tak zdecydowane stanowisko w odpowiedzi na zastosowany przeze mnie przymiotnik poprzedzający numerek "Z-1", przyznaję się do nieposiadania aktualnych informacji dotyczących frekwencji na tej linii, ale bardzo chętnię uzupełnię braki w swojej wiedzy. Dlatego zapytam: ile osób jeździ Z-1 po Marynarskiej i czy jest to wystarczająca liczba, żeby dalej utrzymywać tę linię?

ashir
Posty: 27743
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 10 gru 2017, 19:17

Dlatego częstotliwość Z-1 została zmniejszona i ograniczona tylko do godzin szczytu, nie mniej musi mieć dużo miejsca do postoju, podobnie jak Z-2.

ODPOWIEDZ